Безпилотният камион вече е реалност на пътя

Място за реклама

Тук може да бъде вашата реклама. За повече информация, моля свържете се с нас. Контакти

След три години усилена работа, проектът ATLAS-L4 успешно завърши с исторически резултат - автономният камион за транспорт по магистрали не е просто концепция, а действителност. Революционната технология стана възможна благодарение на труда на около 150 инженери и представлява значим пробив в областта на Логистика 4.0.

Консорциумът от 12 водещи партньори в индустрията, начело с MAN Truck & Bus, Knorr-Bremse, LEONI, Bosch и други технологични гиганти, успешно доказа, че автономно движещите се камиони са напълно технически осъществими. Проектът, финансиран от германското Федерално министерство на икономиката и защита на климата с бюджет от 59,1 милиона евро, поставя Германия в глобална пионерска роля в тази област.

"Заедно с нашите партньори си поставихме високи цели и реализирахме индустриализируема базова концепция за автономно шофиране за транспорт от тип хъб-ту-хъб", обобщава д-р Фредерик Цом, член на изпълнителния съвет за научноизследователска и развойна дейност в MAN Truck & Bus.

Историческа премиера на обществен път

Стартовият сигнал за ATLAS-L4 беше даден на 1 януари 2022 г. След като Федералният орган за моторни превозни средства издаде първото одобрение за тестване на ниво 4 за производител на търговски превозни средства през април 2024 г., се състоя истинска премиера - първото автономно пътуване на камион по магистрала в Германия. Не всеки ден виждате федерален министър на транспорта да се вози в камион без активен шофьор - все едно да поканите политик на среща, където той не може да говори!

По време на всички тестови шофирания за сигурност присъстваше резервен шофьор, а софтуерът за автоматизация се оптимизираше непрекъснато чрез редовни актуализации.

Технологична революция с многобройни предизвикателства

За постигането на тази цел беше необходимо разработването и интегрирането на редица критични компоненти за безопасност:

  • Редундантни системи за спиране за ниво 4 архитектура
  • Резервни бордови мрежи и системи за управление
  • Създаване на цялостна концепция за валидация
  • Контролен център за техническо наблюдение
  • Анализи на риска и мерки за киберсигурност, включително криптирана комуникация
  • Функционални мерки за безопасност като резервни системи

"Извършихме ценна пионерска работа, предоставяйки практическо доказателство за техническата осъществимост на автономните камиони", казва координаторът на проекта Себастиан Фьол от MAN Truck & Bus. "Тези концепции сега се включват в по-нататъшната развойна работа за серийното производство на автономни камиони."

Логистика 4.0 и реални ползи за бизнеса

Вече можем да си представим как вместо да търсим поредния изморен шофьор, натоварен с доставката на 40 тона стока през нощта, автономен камион спокойно управлява сам по магистралата, докато диспечерът си пие кафето в контролния център. Именно това предлага Логистика 4.0 - огромен потенциал за транспортния сектор.

Безпилотните камиони като част от автоматизацията на превозите между логистични центрове могат да допринесат съществено за:

  • По-голяма ефективност на транспорта
  • Намаляване на задръстванията и инцидентите
  • Решаване на проблема с недостига на шофьори, който засяга индустрията от години

Недостигът на около 100 000 водачи на камиони само в Германия показва мащаба на проблема. Автономното шофиране може да бъде решението, което индустрията отчаяно търси. Това е все едно да имаш верен служител, който никога не иска отпуска, не се разболява и не се оплаква от лошата храна в крайпътните заведения!

Широк спектър от експертиза

Проектът демонстрира впечатляващо сътрудничество между различни експерти:

  • MAN Truck & Bus отговаряше за цялостното системно разработване и интегрирането на всички компоненти в превозното средство
  • Knorr-Bremse разработи специалната, редундантно проектирана архитектура на спирачната система
  • LEONI осигури надеждната работа на бордовото захранване и електронното кабелно разпределение
  • Robert Bosch Automotive Steering разработи устойчива на грешки кормилна система
  • Стартъпът FERNRIDE изследва възможностите за телеоперация при сценарии от тип хъб-ту-хъб
  • Fraunhofer AISEC разшири методите си за анализ на киберсигурността за автоматизирани камиони
  • Техническите университети в Мюнхен и Брауншвайг допринесоха с експертиза в различни аспекти
  • TÜV SÜD и Autobahn GmbH подпомогнаха процеса на одобрение и тестване

Бъдещето е тук и е автоматизирано

На 7 и 8 май 2025 г. участниците в проекта представиха резултатите от ATLAS-L4 пред около 200 гости в присъствието на представители на Федералното министерство на икономиката и защитата на климата. Събитието включваше демонстрации на шофиране на територията на тестовия център ADAC в Пенцинг и по магистралата, изложба на площ около 1000 квадратни метра и научни презентации.

Макар че работата по ATLAS-L4 положи солидна основа за бъдещо индустриално развитие, все още има различни детайлни въпроси, които трябва да бъдат изяснени за серийно производство на автономен камион. Както казват инженерите - когато решиш един проблем, обикновено откриваш още десет, които чакат на опашка!

Но едно е ясно - безпилотните камиони вече не са научна фантастика, а реалност, която скоро ще видим по пътищата. Това е гигантска крачка напред за транспортната индустрия, която ще промени начина, по който стоките се движат по пътищата на Европа и света.

Източници


Атанас Стоев

Атанас Стоев

Офлайн


Място за реклама

Тук може да бъде вашата реклама. За повече информация, моля свържете се с нас. Контакти

Коментари


Коментарите са временно изключени.

Място за реклама

Тук може да бъде вашата реклама. За повече информация, моля свържете се с нас. Контакти

Популярни

Място за реклама

Тук може да бъде вашата реклама. За повече информация, моля свържете се с нас. Контакти

Вход или регистрация
За да имате достъп до всички статии и услуги на сайта, моля влезте в своя профил.